29 Mayıs 2013 Çarşamba

2014'ün Kadrosu...


Ligi şampiyon bitirmek, o sezonu bitirip yeni sezona başlamak demek aslında. Sezon içinde eksikleri tespit edip yeni sezona daha güçlü girmek adına çalışmaların hızlanması, transferlerin bir bir gerçekleştirilmesi demek. Adı takımımızla anılan bir çok oyuncu var. Ama nedense hemen hepsi yabancı futbolcu. Yeni sezondaki yabancı sınırlamasındaki değişiklikler göz önüne alınırsa yerli oyunculara yönelmekte fayda var.

Gelelim yeni sezonda nasıl bir kadro kurgusuyla oynayacağımıza. İdeal 11'i oluşturmaya çalışırsak şöyle bir tablo çıkıyor karşımıza;Bu kadroda geçtiğimiz sezonun ideal 11'ine sadece Chedjou eklenmiş durumda. Sol bek ve ön libero kısmına transfer yapılacağını düşünerek o mevkilere soru işareti koydum. Fakat 2 eksik olmasına rağmen ilk 11'de 5 yabancı bulunuyor. Carlinhos ya da Mathieu ikilisinden biri ve Melo'nun transferi gerçekleştiği takdirde ilk 11'deki yabancılardan birini kadro dışı bırakmamız gerekecek. 

Sneijder'in takıma katılmasıyla ona yer bulma çabası, oyun düzenimizde aksamalara neden oldu. 1,5 sezon boyunca klasik 4-4-2 düzeninde oynayıp ilk sezon kanatlarda Emre ve Engin'i oynatıp, geçtiğimiz yarım sezon boyunca Hamit ve Amrabat'ı o bölgelere monte etme çabaları istenilen verimi ve ivmeyi kazandırmadı takıma. Gerçi ben bu sezon Amrabat'ın çok farklı bir performans göstereceği kanısındayım ve çok umutluyum. 

Sneijder'in gelişiyle baklava diye tabir edilen orta saha kurgusu kanatların işlememesine ve top rakipteyken sık sık kanat hücumları yememize neden oldu. Bu sorunu da maçın ikinci yarılarında Sneijder-Amrabat değişiklikleriyle bir nebze de olsa aşabildik. 

Klasik 4-4-2 düşünüp sol bek ve ön libero transferlerinin de gerçekleştiğini düşünürsek şöyle bir ilk 11 düşünülebilir;


İsmi geçen yabancılar alındığında ve 6 yabancı kuralını göz önüne aldığımızda bu şekilde sahaya çıkmamız gerekecek. Tabii yedekte Amrabat, Sneijder gibi yabancı oyuncuları tutamayacağız o da apayrı bir konu. Bu sebeptendir ki yerli oyunculara yönelmemiz şart. Olmadı elimizdekilerle yetinmemiz gerekecek. Solda Hakan Balta, ön liberoda Yekta, orta alanda Aydın ve Emre Çolak'tan faydalanmaya çalışmamız gerekecek. E tabi Fatih Hoca'nın da işi lig maçlarında pek bir zor olacak ve her hafta değişik kadrolarla karşılaşmamız sürpriz olmayacak sanırım. 

Şampiyonlar Liginde yabancı sınırlaması olmaması elimizi kuvvetlendirse de Ligde çok büyük sorun olacağı aşikar. Tam anlamıyla iki ucu pis değnek. Teknik ekip bu işin içinden nasıl çıkacak, oyuncuları nasıl idare edecek çok merak ediyorum. Bu pencereden bakıldığında da yapılacak transferlerin ne kadar önemli olduğu apaçık ortaya çıkıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder